Krystalizacja soli. Jak zrobić niebieskie kryształki z soli?

doświadczenia zrób to sam

Krystalizacja soli. Czy robiliście kiedyś kryształki z soli? Ja owszem, w szkole podstawowej mieliśmy właśnie takie doświadczenie. Postanowiłam, że odtworzę je z naszymi maluchami w domu. Maluchy mają 5 i 7 lat, dali radę pod moim okiem. Udało nam się uzyskać niebieskie kryształki! 

 

Jak zrobić kryształki z soli?

Doświadczenie – krystalizacja soli – jest bardzo proste. Poniżej opisałam jak zrobić kryształki z soli, natomiast na samym dole znajdziesz film z instruktażem.

Krok po kroku:

Wystarczy do szklanki z ciepłą wodą dodać tyle soli, aż przestanie się ona rozpuszczać. Po prostu dodajemy partiami: jedna łyżka soli – mieszkamy – druga łyżka soli – mieszamy i tak dalej aż przestanie się rozpuszczać.

Następnie na szklankę kładziemy patyczek z zawiązaną na nim nitką i wkładamy do naszego roztworu solnego.

Nitka powinna dotykać dna szklanki.

Odstawiamy wszystko na kilka dni. Polecam położyć szklankę na jakimś spodeczku, bo sól może wyżreć to na czym szklanka stoi. 

Przez ten czas obserwujemy oczywiście od czasu do czasu, co się dzieje, jakie reakcje zachodzą. Warto poczekać do końca aż woda zniknie. Polecam opisać zjawisko na kartce lub w zeszycie.

jak zabarwić kryształki soli

Niebieskie kryształy uzyskałam w ten sposób:

Gdy już widziałam, że wody prawie nie ma w szklance, ale coś tam jeszcze jest, a kryształki już się pięknie białe wykształciły na nitce, to wsypałam odrobinę niebieskiego barwnika naturalnego. I znów odczekałam kilka dni żeby się wszystkie kryształki zabarwiły. Oczywiście już praktycznie po paru chwilach kryształki się zabarwiają, ale tylko częściowo.

 

co zrobić z soli

Na szklance może się wydzielić dużo soli, warto ją zeskrobać, nie wyrzucać i użyć do jakieś pracy plastycznej. My użyliśmy ją do konkursowej pracy w naszym przedszkolu. Zrobiliśmy z niej, powiedzmy, że sól morską na kamieniach.

Poniżej możesz zobaczyć instruktaż jak zrobić krok po kroku krystalizację, kryształki z soli.

 

⇓⇓⇓ KLIK W FILM⇓⇓⇓

 

 

Na blogu tym znajdziesz również opowiadania do odsłuchania, a także inspiracje do kreatywnych zabaw z dziećmi, do których serdecznie zapraszamy.

Bądźcie z nami.

znajdziesz nas jeszcze tutaj

Facebook   |  Instagram  |  You Tube

oraz na naszym drugim blogu  www.naszadrogado.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *