Fenomen gry Minecraft – nie taki straszny jak o nim mówią!?

Dzieci w sieci

Fenomen gry Minecraft. Od razu mówię, że nie jest to wpis sponsorowany ani nakłaniający do kupna czy grania. Nie jest to również wpis negujący tą grę. Znajdziesz tutaj moje spostrzeżenia po kilku latach obserwacji dzieci podczas grania w tę grę. Wpis należy do serii wpisów Dzieci w sieci.

 

Fenomen gry Minecraft

Gra Minecraft to gra komputerowa, często spotykana również na przenośnych sprzętach, typu telefonach komórkowych, tabletach, konsolach. Gra polegająca głównie na „budowaniu”, ale i w zależności od opcji gry również na przetrwaniu (o czym dowiedziałam się później). Pierwszy raz spotkałam się z tą grą u kuzynostwa moich dzieci oraz na filmach na You Tube. Jako mama, dorosła już kobieta, nie rozumiałam fenomenu tej gry, zwłaszcza, że grafika była jak dla mnie dość za prosta. Występujące w niej zabijające zombiaki również powodowały, że omijałam tę grę z daleka. Dzieci pomimo tego, że nie miały tej gry w domu, zafascynowane były nią u kolegów i podglądaniem jak grają w nią YouTuberzy.

 

Fenomen gry Minecraft

 

Któregoś dnia nasze wtedy małe dzieci otrzymały w prezencie od kogoś grę Minecraft i wtedy się zaczęło… śniły im się zombiaki, Creepery, Endermany… choć nie umieli jeszcze grać w tą grę, bo była to gra story, nie umieli przestać o niej myśleć…

 

I tu zaczyna się dobra lekcja dla dorosłych. Zanim dasz dziecku jakąś grę, to może spróbuj najpierw sam w nią pograć.

Ogólnie gry mają swoją kategorię wiekową i nie bez powodu są nią zaznaczane. Często jednak dorośli zapominają o wieku dzieci, myśląc kategorią swojego. Wybieraj rozsądnie, przemyśl opcje i rozwiązania!

 

Fenomen gry Minecraft

 

 

Gra Minecraft nie jest skomplikowana i jest bardzo prosta, o ile wybierze się odpowiedni typ gry (są różne) i światy (jest ich naprawdę wiele). Jest intuicyjna, łatwo coś się w niej tworzy, ale i rozwala 😉 W opcji kreatywnej wyłączony jest tryb przetrwania, nikt nikogo nie atakuje, o ile Ty nie zaatakujesz innych. W połączeniu z internetem możesz łączyć się z innymi graczami. Z grami jednak trzeba uważać – uzależniają. Uzależniają nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Pamiętam jak miałam swój pierwszy komputer, to cała rodzina ustawiała się do niego w kolejce. Tylko po to, by pograć w jakąś grą. Urodziłam się w latach 80, a czasy komputerów i telefonów wtedy były nijakie.

 

Fenomen gry Minecraft

 

Wpędzona w zaułek przez otoczenie w świat Minecraft, staram się naszym chłopcom tłumaczyć świat gier, uzależnień i zachowań. Zwłaszcza, że wśród przedszkolaków i pierwszoklasistów Minecraft, to jedna tylko z gier, o której mówią dzieciaki. A mówią i o takich grach jak np. Roblox, FNF, Among Us, Huggy Wuggy, Squid Game czy Fortnite.

 

Nie ukrywam, że czasem i samej uda mi się pograć w Minecraft, jak również i z naszymi dziećmi. Tutaj możesz podejrzeć odcinki jak dzieci uczą mnie mamę grać w Minecraft 🙂

 

Może Cię to zainteresuje:

 

 

Na blogu tym znajdziesz również opowiadania do odsłuchania, a także inspiracje do kreatywnych zabaw, do których serdecznie zapraszamy.

W zakładce “Dzieci w sieci” poruszam też ważne tematy. Już dawno tam nic nie dodałam, wracam do tradycji 🙂

 

Bądź z nami.

znajdziesz nas jeszcze tutaj

Facebook   |  Instagram  |  You Tube

oraz na naszym drugim blogu  www.naszadrogado.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *