Jak zrobić zielnik?

zrób to sam

Jakiś czas temu nasi chłopcy mieli za zadanie zrobić zielnik. Okazało się, że nawet nie wszyscy dorośli z naszej rodziny wiedzą, co to jest w ogóle zielnik. Zielnik, tak w skrócie powiem, jest to po prostu kolekcja, zbiór, roślin, zwykle zasuszonych i można powiedzieć, że w formie zeszytowej. Oczywiście zielniki mogą być różnie zrobione. My pokażemy 2 sposoby wykonania zielnika. Jeden sposób będzie trochę trudniejszy, a drugi łatwiejszy. Omówimy jak zbieramy rośliny, na co trzeba uważać przy ich zrywaniu oraz jak je wysuszyć.

 

jak zrobić zielnik

 

Co powinien zawierać zielnik?

Najlepiej, gdyby zielnik zawierał tytuł oraz imię i nazwisko autora. Tytuł powinien zawierać temat przewodni, czyli np. powiedzmy, że nazwijmy go „Rośliny z mojego podwórka”, „Rośliny polne”, Rośliny leśne”, „Drzewa w naszym mieście”, „Rośliny rosnące w Polsce”. Oczywiście możesz go nazwać po prostu „Zielnik” i też będzie dobrze. To jaki wybierzesz tytuł zależy od Ciebie i jakie rośliny będziesz chciał zbierać, o ile nie ma innych wytycznych od nauczyciela.

 

jak zrobić zielnik

 

Zielnik musi zawierać okazy roślin. Wysuszone rośliny wklejamy do zielnika lub/i zdjęcia roślin. Możesz zarówno połączyć te dwie opcje, zwłaszcza, gdy roślina okaże się być pod ochroną. Każda roślina powinna być opisana nazwą rośliny w języku polskim, ale może być jednocześnie i w języku łacińskim, czy angielskim. Dobrze by było, gdyby było opisane jaki to gatunek, gdzie znaleziono roślinę, przez kogo, no i kiedy.

Oczywiście, oprócz prawdziwych roślin i zdjęć, możesz coś dokleić jakiś artykuł z gazety na temat tej rośliny czy też narysować obrazek przy użyciu farb, kredek czy mazaków. 

 

Jak zidentyfikować roślinę?

Nie jest to łatwe zadanie na pierwszy rzut oka, jeśli się nie zna na roślinach. Jednak jest wiele pomocy, które Cię w tym wesprą. Ostatnio na jednej z grup na Facebook’u poruszyłam temat właśnie zielnika i dziewczyny poradziły, że można odszukać je np. za pośrednictwem aplikacji Co to za kwiat, Google Lens, Flora Incognita, PlantNet. Osobiście nie sprawdzałam jeszcze tych aplikacji, ja szukam po prostu za pośrednictwem internetu lub w poradniku książkowym związanym z roślinami.

 

identyfikacja roślin

Jak wysuszyć rośliny do zielnika?

Podczas suszenia kwiatów trzeba uważać, bo niektóre barwią. Te bardzo barwiące suszę między kartkami i przykładam ciężkimi książkami. Nie wkładam do książek, by jej nie pobrudziły, nie zniszczyły. Natomiast te, które nie barwią, suszę w książkach. Jak suszę rośliny zobaczysz między innymi w filmiku umieszczonym na dole.

 

Na co należy uważać przy zbieraniu roślin do zielnika?

Przy zbieraniu roślin należy uważać przede wszystkim na niżej wymienione sprawy:

  • niektóre rośliny są pod ochroną, warto więc sprawdzać ten fakt przed ich zerwaniem, np. w poradnikach książkowych czy w internecie,
  • niektóre rośliny są trujące, parzą, kują, wywołują zmiany skórne (np. Barszcz Sosnowskiego – bardzo niebezpieczna roślina przy kontakcie bezpośrednim),
  • podczas zbierania roślin należy uważać na kleszcze, bywają takie przypadki, że nawet w niskiej trawie potrafią się schować – po zbieraniu lepiej obejrzeć swoją skórę czy nie schował się jakiś,
  • oczywiście należy uważać również na inne żyjątka, np. owady, płazy, gady, ssaki, itd.
  • podczas zbierania roślin uważaj również na grząskie tereny oraz na strome miejsca, by nie spaść,
  • niektóre rośliny barwią, a ich sok może uczulać, uważaj na nie,
  • pamiętaj, że zielnik może być przygodą na całe Twoje życie – nie wyrzucaj, a uzupełniaj z czasem.

 

Jak zrobić zielnik?

Niech będzie Ci pomocą poniższy filmik z instruktażem jak zrobić zielnik. Podajemy 2 sposoby jak go zrobić.

Miło nam będzie jak klikniesz na animacji w łapkę w lewym górnym rogu, przejdziesz do naszego kanału na You Tube i zasubskrybujesz nasz kanał.

 

⇓⇓⇓ OBEJRZYJ ⇓⇓⇓ FILM ⇓⇓⇓

 

Jeśli znasz się na zielnikach, a coś ominęłam, co warto by było dodać do tego poradnika, proszę napisz w komentarzu.

 

Na blogu tym znajdziesz również opowiadania oraz inspiracje do kreatywnych, jak i edukacyjnych zabaw dla dzieci, do których serdecznie zapraszamy.

Bądźcie z nami.

znajdziesz nas jeszcze tutaj

Facebook   |  Instagram  |  You Tube

oraz na naszym drugim blogu  www.naszadrogado.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *