Zajączek wielkanocny z masy solnej

zrób to sam

Po drodze poprzez świat wędruje mały zajączek… Wiem, wiem, to nie tak brzmiała ta piosenka. No, ale dzisiaj właśnie będzie w roli głównej zajączek wielkanocny z masy solnej i mi się tak udzieliło. Robiłam już kiedyś z dziećmi ozdoby z masy solnej na Święta Bożego Narodzenia, a tym razem zachciało nam się zrobić z masy ozdoby na Wielkanoc.

 

zajączek wielkanocny z masy solnej zawieszka

Jak zrobić zajączka wielkanocnego z masy solnej?

Potrzebna nam jest masa solna i pomysł na wykonanie zajączka.

Sprawdzony przepis na masę solną znajdziesz tutaj

 

Sposób wykonania:

Najpierw formujemy podstawę w formie jajka. Można to zrobić np. poprzez oderwania kawałka masy solnej, zrolowania jej, a następnie wydłużenia kulki z jednaj strony i spłaszczenia całości. Następnie robimy dziurkę na wylot, by później przez nią przepleść np. tasiemkę.

Pora wziąć się za lepienie zajączka. Zajączek składa się tak naprawdę z 10 kuleczek z masy solnej, o różnej wielkości. Z dwóch kuleczek robimy uszy – po prostu rozciągamy kuleczkę, albo tak ją rolujemy, żeby wyszedł walec, który później spłaszczamy. Z jednej większej kuleczki robimy głowę, z kolejnej brzuszek. Doklejamy wszystko na wykonane wcześniej spłaszczone jajko z masy solnej. Następnie doklejamy z masy cztery łapki (tu śpiewam: cztery łapki, cztery łapki, kto dogoni…. zająca, kto dogoni zająca).

 

z masy solnej do koszyczka

 

Dzieci pewnie przy okazji będą chciały coś innego ulepić. Daj im ponieść się ich wyobraźni.

 

do koszyczka z masy solnej
Na powyższym zdjęciu zobaczysz bułeczkę, głowę chłopka w kształcie jajka, baranka na formie jajka – lepił i malował 5-latek

 

Gotowe, ale jeszcze niepomalowane postacie, kształty, z masy solnej musimy wysuszyć. I można to zrobić na dwa sposoby: albo na wolnym powietrzu w suchym miejscu (niestety długo schnie) albo w piekarniku (polecam, szybciej się zrobi – suszenie odbywa się w 100oC w trybie pracy „góra, dół” ok. 2 h). Po wysuszeniu nie zostawiaj ich w zamkniętym piekarniku.

Polecam malowanie wysuszonej masy solnej innego dnia, być może właśnie na drugi dzień trzeba będzie je jeszcze dosuszyć jak okażą się, że są jeszcze trochę wilgotne. Dopiero ostudzone, odstane kilka godzin, można pomalować, w innym wypadku mogą spleśnieć.

Do malowania użyliśmy farbek plakatowych oraz akrylowych, nierozcieńczonych wodą.


 

zajaczki z masy solnej w koszyczkach z kubków

 

Na powyższym zdjęciu możesz zobaczyć jakie fajne zrobiliśmy ozdoby świąteczne, przy użyciu zrobionych przez nas zajączków z masy solnej oraz koszyczków z kubeczków tekturowych (instrukcję koszyczków znajdziesz tutaj).

Wykonane własnoręcznie ozdoby to fantastyczny prezent dla najbliższych.

 

OBEJRZYJ INSTRUKCJĘ ⇓⇓⇓ KLIK W FILM⇓⇓⇓

 

Już niebawem podzielimy się z Wami kolejnymi pomysłami na zabawy. Bądźcie z nami.

znajdziesz nas jeszcze tutaj:

Facebook   |  Instagram  |  You Tube

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *