budowanie wizerunku małego dziecka w sieci

Budowanie wizerunku małego dziecka w sieci

Dzieci w sieci
Budowanie wizerunku małego dziecka w sieci. Publikujesz zdjęcia czy filmy z dziećmi w Internecie? Czy wiesz, że przez takie działania współtworzysz wizerunek dziecka w Internecie!? Zapraszam na artykuł o publikacji materiałów z dziećmi w Internecie, jak również o świadomym budowaniu wizerunku dziecka w sieci. Artykuł przeznaczony dla rodziców małych dzieci, jak i osób pracujących z dziećmi.

 

budowanie wizerunku małego dziecka w sieci

 

Kanały social media są tworzone dla firm, ale również dla osób prywatnych. To tutaj odbywa się wzajemna relacja między firmą a klientem (i odwrotnie), jak i między znajomymi. To miejsce, gdzie możemy poznać również nowe osoby, nowe marki, dowiedzieć co się dzieje na świecie.

 

budowanie wizerunku dziecka w sieci

 

Obserwując działania osób w social media, aż sami mamy chęć pokazać, co się u nas dobrego dzieje. Udostępniamy więc wszelkiej maści treści, nie myśląc o dalszych konsekwencjach. Udostępniaj więc świadomie!

 

budowanie wizerunku dziecka w sieci

 

Udostępnianie zdjęć pierwszej kąpieli dziecka w wanience. Udostępnianie filmiku z umorusaną twarzą dziecka, jedzącego krem do pupy jak bitą śmietanę. Omawianie problemów dziecięcego dorastania na grupach. Udostępnianie zdjęć z wysypką dziecka z zapytaniem, czy iść z tym do lekarza. Pokazywanie zdjęcia pieluchy z krwią dziecka. Wrzucanie w sieć zdjęć i filmów z dzieckiem z życia przedszkolnego, szkolnego, z odbytych kursów, akcji, bez zgody rodzica. Udostępnianie przez rodzinę lub znajomych zdjęć z naszym dzieckiem. I tutaj bym mogła wymieniać i wymieniać przykłady udostępnianych materiałów z dziećmi w sieci, które widziałam na własne oczy. Weź w ręce przyszłość swojego dziecka, buduj świadomie wizerunek dziecka w Internecie! 

 

budowanie wizerunku dziecka w sieci

 

Działając w sieci od 2005 roku jako blogerka, kończąc później różne kursy, jak i studia w kierunku marketingu internetowego, jak i pracując w tej dziedzinie (i nie tylko), obserwuję jak postępują sprawy. Z początku blogi były głównie anonimowe. Można było na nich poczytać o życiu prywatnym jakieś osoby, ale nie było wiadomo, kto dokładnie piszę daną treść. Dziś możesz przeczytać a nawet zobaczyć jak wygląda życie konkretnej osoby, na jego stronie i kanałach social media. Po prostu wpiszesz jego imię i nazwisko w wyszukiwarkę i wszystko masz jak na tacy. Wiele osób dokumentuje swoje życie i upublicznia to w sieci, jedni świadomie, drudzy nie. Tak robią również ludzie, którzy prowadzą swoje biznesy online, ale i osoby, które po prostu tylko przebywają na kanałach social media czy forach. 

 

budowanie wizerunku dziecka w sieci

 

Udostępniane zdjęcia czy filmy z naszym dzieckiem, mogą mieć wpływ na ukształtowanie przyszłości dziecka. Mówi się, że w Internecie nic nie ginie. Wpisz w wyszukiwarkę swoje imię i nazwisko i zobacz co piszą w Internecie na Twój temat. Jesteś z tego zadowolony? To dobrze. Jeśli nie, to pora coś z tym zrobić. Nawet jeśli zdecydujesz się na skasowanie z Internetu niektórych materiałów, nie możesz mieć 100% pewności, czy już tego materiały ktoś nie pobrał. Tak może zdarzyć się również z materiałami z dziećmi. Oczywiście możesz ich bezpośrednio nie wyszukać w wyszukiwarce po imieniu i nazwisku dziecka, ale je znaleźć po śladach zostawianych w sieci. Materiały te niestety mogą znaleźć się w niepowołanych rękach, dlatego uważaj co udostępniasz w sieci.

 

budowanie wizerunku dziecka w sieci

 

Gdy jest się rodzicem, warto zapytać dziecko czy dane zdjęcie czy film możemy upublicznić w sieci. Oczywiście niemowlę nam nie odpowie, ale już trochę starsze owszem. Małe dziecko może jeszcze nie rozumieć czy jest to dobre dla niego, warto więc z nim porozmawiać o działaniach w sieci. Uszanuj jego decyzję, gdy nie zgodzi się na opublikowanie. Natomiast osoby pracujące z dziećmi, mają bardziej pod górkę, o zgodę muszą prosić rodzica, opiekuna prawnego dziecka. Wszystko po to by chronić dane dziecka. À propos danych, praktycznie na każdym kroku, szczególnie w sieci, obraca się danymi osobowymi, głównie dla celów marketingowych. Udostępniane materiały mogą mieć wpływ na przyszłe zachowanie dziecka, jak i na to jaką szkołę czy też pracę znajdą w przyszłości.

 

Każdy z nas, dorosły, ma prawo do ochrony prywatności, również dziecko. To reguluje prawo. Dodatkowo rodzic/opiekun prawny ma jeszcze obowiązek działać na korzyść dziecka i dla jego dobra. 

 

Zanim udostępnisz materiał z dzieckiem w Internecie, zastanów się po co to robisz
i jakie mogą być ewentualne dalsze konsekwencje jego udostępnienia!?

 

* * *
 

Mam nadzieję, że powyższy artykuł skłonił Cię do przemyśleń na temat świadomego budowania wizerunku dziecka w sieci.

Daj znać co myślisz na ten temat.

* * *

Na blogu tym znajdziesz również opowiadania do odsłuchania, a także inspiracje do kreatywnych zabaw z dziećmi, do których serdecznie zapraszamy. W każdą pierwszą sobotę miesiąca udostępniam w zakładce “Dzieci w sieci” ważne tematy również związane z dziećmi.

Bądź z nami.

znajdziesz nas jeszcze tutaj

Facebook   |  Instagram  |  You Tube

oraz na naszym drugim blogu  www.naszadrogado.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *