Wiosna DIY dla dzieci. Szukasz pomysłów na prace plastyczne o wiosennej tematyce? A może poszukujesz pomysłów na doświadczenia z roślinami dla dzieci? Łap kilka ciekawych pomysłów!
WIOSNA DIY DLA DZIECI – 5 pomysłów
1. SADZIMY OWIES – doświadczenie dla dzieci z roślinkami, kiełkowanie (siejemy owies prawie jak las w słoiku)
Aby wykonać doświadczenie z owsem, potrzebne będą:
- wysoka szklanka lub plastikowy przezroczysty kubek
- drenaż – tu użyte zostały białe kamienie, które dają ładny efekt, ale i pozwalają na odprowadzenie wody z ziemi. Szklanka nie posiada otworu na dnie, a drenaż z kamieni zapobiega gromadzeniu się wody bezpośrednio w ziemi. W podobny sposób przygotowuje się las w słoiku.
- węgiel aktywny – węgiel wsypujemy odrobinę na kamienie, który zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni, jak i usuwa nieprzyjemne zapachy
- piasek – jest to warstwa dekoracyjna (a nawet dwie warstwy)
- ziemia
- owies do siewu
- woda
- parapet z dostępem do światła dziennego 🙂
Sposób wykonania:
Szklankę lub kubek przezroczysty plastikowy dobrze myjemy, aby naczynie było czyste. Na dnie szklanki/kubka wsypujemy garść kamieni (wykonujemy drenaż), na wierzch nanosimy cienką warstwę węgla aktywnego. Następnie robimy warstwy w następującej kolejności: piasek dekoracyjny (cienka warstwa), ziemia (cienka warstwa), piasek dekoracyjny (cienka warstwa), ziemia (grubsza warstwa), owies (warstwa), ziemia (cienka warstwa). Na koniec podlewamy roślinki. Oczywiście roślinki należy codziennie doglądać i podlewać zależności od jej potrzeb.
Na allegro można znaleźć gotowe zestawy drenażu z ziemią, wystarczy wpisać „zestaw las w słoiku”. Dokładny instruktaż znajdziesz w filmie umieszczony na samym dole pod wszystkimi pomysłami.
Codzienne obserwowanie roślinek daje dzieciom sporo emocji. Każda wyrośnięta roślinka to okrzyki radości. Dzięki przezroczystemu naczyniu, dzieci mogą obserwować jak kształtuje się system korzeniowy danej rośliny. Rośliny uczą dbania o przyrodę oraz systematyczności 🙂
2. PIK PSZCZÓŁKA Z PAPIERU DIY
Do przygotowania pszczółki z papieru potrzebne będą:
- patyczek do szaszłyków
- papier żółty (może być również biały, który pomaluje się później na żółto)
- pisak (tu użyty Stabilo pointMax M0.8)
- ruchome oczka – naklejki
- mulina lub nitka (czółka)
- serwetka ażurowa papierowa (często używana pod torty, ciasto lub na kołacze ślubne)
- klej
- nożyczki
Sposób wykonania:
Z żółtego papieru wycinamy cztery kółka (dwa mniejsze o tych samych średnicach i dwa większe). Z serwetki wycinamy skrzydełka do naszej pszczółki. Następnie do jednego większego wyciętego żółtego kółka przyklejamy odpowiednio patyczek do szaszłyków oraz skrzydełka z wyciętej serwetki. Zaklejamy drugim żółtym kółkiem o tej samej wielkości. Kolejno, bierzemy mniejsze żółte kółko, które rantem przyklejamy do brzuszka pszczółki. Doklejamy czółka zrobione z muliny, zaklejamy drugim żółtym kółkiem, tak by utworzyć łepek pszczoły. Następnie doklejamy oczka, malujemy czarnym pisakiem uśmiech i czarne prążki. Dokładny instruktaż znajdziesz w filmie na samym dole.
3. PIK TULIPAN Z PAPIERU DIY
Do wykonania tulipana potrzebujemy:
- patyczek do szaszłyków
- żółty papier
- zieloną farbę
- pędzel
Sposób przygotowania:
Patyczek do szaszłyków malujemy zieloną farbą bez użycia wody (nie rozcieńczamy farby). Pomalowany patyczek odstawiamy do wyschnięcia. Z żółtego papieru formujemy tulipana, instruktaż znajdziesz w filmie na samym dole.
4. PANI WIOSNA DIY
Do wykonania Pani Wiosny potrzebne będą:
- papierowy kubeczek (mini)
- 2 ażurowe serwetki do ciasta
- mazaki kolorowe (tutaj użyte kolory: czarny, różowy, żółty)
- papier biały
- mulina (tutaj użyta o kolorze żółtym i ciemnoróżowym)
- modelina (może być plastelina) o kolorze jasno i ciemnoróżowym
- nożyczki MAGIC
- klej
Sposób przygotowania:
Kubek papierowy przekuwamy od spodu patyczkiem do szaszłyków (można to również zrobić nożyczkami nakłuwając małą dziurkę, najlepiej przez dorosłą osobę). Odwracamy kubeczek do góry dnem. Patyczek pozostawiamy w kubeczku i przyklejamy do kubeczka plasteliną. Na patyczek nakłuwamy pomalowane wcześniej 2 ażurowe serwetki. Następnie nanosimy warstwę zrolowanej modeliny lub plasteliny, tak by tworzyła tułów Pani Wiosny. Kolejno wykonujemy rączki z muliny. Kilka odcinków muliny łączymy na końcach ze sobą za pomocą modeliny czy plasteliny, tworząc dłonie. Gotowe rączki z muliny przyklejamy za pomocą kleju do patyczka, owijając nadmiar muliny wokół patyczka.
Następnie wykonujemy twarz. Wycinamy dwa kółka lub owale z cienkiego papieru białego o tej samej średnicy. Może to być jedna warstwa, ale wtedy musi być z grubszego papieru lub tektury. Jeśli nie mamy grubszego papieru, to dwa cienkie owale/kółka przyklejamy do siebie, a dopiero później do patyczka. Nadmiar patyczka ucinamy (tu najlepiej by zrobił to ktoś z dorosłych). Na tył głowy przyklejamy mulinę, która będzie imitowała włosy. Do włosów przyklejamy kwiatki, mogą być z papieru lub z innego materiału. Rysujemy oczka, uśmiech, może być i nosek 🙂 W filmie, na samym dole, znajdziesz instruktaż krok po kroku jak zrobić taką Panią Wiosnę.
Pani Wiosna na powyższym zdjęciu niesie kiełkującą fasolkę. Oczywiście umieszczono tę fasolkę na rączkach Pani Wiosny tylko na potrzeby wykonania zdjęć. Poniżej możesz podpatrzyć jak wyhodować taką fasolkę.
5. DOŚWIADCZENIE Z FASOLĄ DLA DZIECI – KIEŁKOWANIE
Do tego doświadczenia potrzebne będą:
- plastikowy kubeczek bez dziurek po pomidorkach koktajlowych (opcjonalnie może być słoik)
- pokrywka od kubeczka z dziurkami po pomidorkach koktajlowych
- kawałek gazy (jeśli nie masz kubeczka z pokrywką po pomidorkach to i przyda Ci się gumka)
- fasola jaś lub inna
- woda
Sposób wykonania z użyciem kubeczków po pomidorkach koktajlowych:
Do kubeczka nalewamy wody prawie po sam czubek. Następnie nakładamy pokrywkę wypukłym na dół, zamaczając ją w wodzie w kubku. Nakładamy kawałek gazy, następnie dodajemy fasolkę. Jeśli trzeba dolewamy wody, tak by fasolka była zamoczona w wodzie. Ustawiamy kubeczek z fasolkę w jasnym miejscu, z dostępem do światła dziennego, najlepiej na parapecie. Doglądamy codziennie fasolkę, dolewamy wodę, jeśli trzeba to czasem wodę wymieniamy. Podczas doświadczenia niestety jedna fasolka nie dała rady wyrosnąć. Tak to już jest z doświadczeniami, że jedne wychodzą, a drugie nie.
Na samym dole znajdziesz film z instruktażem.
Sposób wykonania z użyciem słoika:
Do słoika, za pomocą gumki recepturki, mocujemy gazę. Nakładamy na gazę fasolę. Do słoika z fasolką nalewamy wody, na taką wysokość, aby fasolka była zamoczona w wodzie. Słoik z fasolką należy ustawić w jasnym miejscu, najlepiej na parapecie. Fasolkę warto codziennie doglądać, dolewać wody, a jeśli trzeba to czasem i wymieniać ją.
Po wykiełkowaniu, możemy jeszcze kilka dni obserwować jak rośnie fasolka, ale w pewnym momencie dobrze by było ją zasadzić już w ziemi. Oczywiście fasolkę możemy od razu wsadzić do ziemi i również w ten sposób obserwować jak wzrasta.
Poniżej możesz zobaczyć tutorial (film z instruktażem) do wszystkich pięciu powyżej omawianych pomysłów na wiosenne DIY dla dzieci.
⇓⇓⇓ KLIK W FILM⇓⇓⇓
Możesz przewinąć film do konkretnego pomysłu (poniżej podaję czas w minutach i sekundach):
00:09 – doświadczenie z roślinkami, siejemy ozdobnie owies, podobnie jak robi się las w słoiku z warstwami
03:57 – pik pszczółka z ruchomymi oczkami i ze skrzydełkami z ażurowych serwetek
05:22 – pik tulipan z papieru
07:45 – pomysł na wykonanie Pani Wiosny (na zdjęciu trzyma fasolkę)
11:03 – doświadczenie z roślinami, hodujemy fasolę, obserwujemy jak kiełkuje
Pamiętaj, że moje propozycje na wiosenne DIY, to jedynie inspiracje dla Ciebie. Chcę pobudzić Twoją kreatywność. Możesz stworzyć coś wyjątkowego.
Jeśli szukasz kolorowanki lub wyklejanki z porami roku to znajdziesz ją tutaj
A może szukasz opowiadania dla dzieci „Oznaki wiosny” znajdziesz je tutaj
A tu możesz podejrzeć jak zrobić bociana – o tutaj
Być może zainteresuje Cię również tworzenie zielnika – zobacz tutaj
* * *
Jeśli szukasz pomysłów na WIELKANOC to zapraszam tutaj, niebawem pojawią się kolejne pomysły na blogu związane z tym tematem. Zachęcam do obserwowania, jak i zapisania się do newslettera.
* * *
Na blogu tym znajdziesz również opowiadania do odsłuchania, a także inspiracje do kreatywnych zabaw z dziećmi, do których serdecznie zapraszamy. W każdą pierwszą sobotę miesiąca udostępniam w zakładce “Dzieci w sieci” ważne tematy również związane z dziećmi.
Bądź z nami.
znajdziesz nas jeszcze tutaj
Facebook | Instagram | You Tube
oraz na naszym drugim blogu www.naszadrogado.pl