Dzieci a urządzenia mobilne i Internet – temat narodził się z moich wątpliwości… Czy zastanawiasz się czasem, tak jak ja, czy aby nie za często moje dziecko siedzi w Internecie? Czy aby nie za często sięga po tablet? I znowu chce oglądać You Tuba! I znowu kłócą się o to co puścić pierwsze! Oj, ciężko być rodzicem. Widzimy problem, działamy słusznie, czasem nie. Byłam ciekawa jak to jest u innych rodzin. Z jakich urządzeń mobilnych dzieci najczęściej korzystają? Czy mają blokady na urządzeniach przed niedozwolonymi dla ich wieku stronami? Zrobiłam więc ankietę, której wyniki możesz zobaczyć poniżej. Zapraszam.
Ankietę pt. „Dzieci a urządzenia mobilne” wypuściłam za pośrednictwem kanałów social media typu Facebook (głównie), jak i za pośrednictwem Instagrama. To był czas Covid-19 (i nadal jest), lecz nie w całkowitym lockdown. Ankietę udostępniałam w terminie od 12 do 19 października 2020 roku. Osoby ją wypełniające to rodzice. Najbardziej interesowały mnie odpowiedzi związane z dziećmi w wieku do lat 10. Uzbierałam 1040 odpowiedzi, za które bardzo dziękuję, wszystkim z osobna 🙂
Dzieci a urządzenia mobilne i Internet


Z jakich urządzeń korzystają dzieci ankietowanych?
To pytanie dotyczyło głównie „urządzeń” takich, które my sami posiadamy lub mieliśmy kiedyś w domu.
Podział uzyskanych odpowiedzi według wieku:
I grupa to dzieci w wieku od 3 do 7 lat – ta grupa wpasowuje się w wiek dzieci przedszkolnych, do grupy tej należy nasz młodszy syn
II grupa to dzieci od 7 do 10 lat – ten zakres wiekowy pasuje do uczniów szkół podstawowych, do grupy tej należy nasz starszy syn
Wyniki dotyczące dzieci poniżej 3 roku nie wliczałam, ponieważ była to bardzo mała garstka.
Ważny szczegół ⇒ pierwszy wykres dotyczył pytania „z jakich urządzeń dzieci korzystają”, a drugi wykres dotyczył „z jakich urządzeń dzieci najczęściej korzystają”. Słowo „najczęściej” zrobiło tu niezłe zamieszanie, dzięki któremu widać między wykresami spore różnice.
I grupa – wiek od 3 do 7 lat
z jakich urządzeń korzystają dzieci w wieku od 3 do 7 lat?
z jakich urządzeń najczęściej korzystają dzieci w wieku od 3 do 7 lat?
Wiadomo, że konsola do gry, jak i komputer stacjonarny nie są urządzeniami mobilnymi. Bardzo jednak chciałam umieścić je w ankiecie, by sprawdzić jak dużo dzieci z nich korzysta. Jak widać na pierwszym wykresie ogółem 9% dzieci ankietowanych gra na konsolach, ale tylko 2% korzysta z komputera stacjonarnego. Ale skupmy się na tym drugim wykresie, który odpowiada urządzeniom najczęściej wykorzystywanych przez dzieci ankietowanych. Jak widać, aż 40% dzieci w wieku od 3 do 7 lat najczęściej korzysta z telefonu rodzica z dostępem do Internetu. Fakt, nasz najmłodszy korzysta czasem z mojego starego telefonu, który jest podłączony do Internetu.
Według wykresu często wykorzystywanym przez małe dzieci urządzeniem jest tablet, choć znacznie rzadziej niż telefon rodziców. Ciekawa jest również ilość młodych posiadaczy własnych telefonów (7%). Te odpowiedzi przekonały mnie do tego, aby poświęcić osobny artykuł na temat dzieci i telefonów komórkowych.
II grupa – wiek od 7 do 10 lat
z jakich urządzeń korzystają dzieci w wieku od 7 do 10 lat?
z jakich urządzeń najczęściej korzystają dzieci w wieku od 7 do 10 lat?
Dzieci w wieku od 7 do 10 lat, to dzieci, których edukacja kształtuje się na poziomie szkoły podstawowej. W tej grupie są dzieci, które uczęszczają do szkoły stacjonarnej, jak i dzieci, które są objęte edukacją domową. Wiadomo, w czasach Covid-19 sporo osobom pokomplikowały się sprawy nie tylko edukacyjne. Musimy sobie jakoś radzić. Udało mi się wykonać ankietę między jednym a drugim zamknięciem nas wszystkich w domach.
Na powyższych wykresach widać, że duża grupa dzieci powyżej 7 roku życia posiada już własne telefony. Szkoda, że nie zapytałam rodziców, jaki był powód kupna dzieciom telefonu. Przypuszczam jednak, na swoich doświadczeniach ze starszym synem, że jest to też wsparcie rodziców przy komunikacji się z dzieckiem, gdy chodzi samo do szkoły. Jak widać smartwatch w tej grupie badanych jest bardzo rzadko używany. Hmm a wydawało mi się, że jest całkiem inaczej. My posiadamy i czasem używamy. Natomiast laptopy, tablety, konsola, telefony rodziców z dostępem do Internetu, to urządzenia często wykorzystywane przez dzieci, choć nie tak często jak telefony osobiste dziecka.
Kiedy dziecko najczęściej korzysta z urządzeń mobilnych?
Tak jak wspominałam wcześniej, starałam się, aby ankieta była przeprowadzana w czasie, gdy jeszcze szkoły (przynamniej nie wszystkie) nie były „pozamykane” przez obostrzenia związane z COVID-19. Zatem w ankiecie omijałam kwestię nauki na urządzeniach mobilnych. Poniżej możesz zobaczyć wyniki, kiedy dzieci ankietowanych najczęściej korzystają z urządzeń mobilnych. Wyniki dotyczą dzieci w wieku od 3 do 10 lat.
Czy dziecko ma blokadę na urządzeniach przed stronami/aplikacjami niedozwolonymi do wieku dziecka?
Wątpliwy dla mnie jest fakt, że gdy dziecko bierze do ręki telefon rodzica z dostępem do Internetu, to ma blokadę przed niedozwolonymi stronami. No chyba, że rodzic siedzi blisko dziecka i razem ogląda coś z nim w telefonie. Jednak poniższe statystyki, wśród ankietowanych, pokazują, że bardzo duża liczba dzieci (57%) ma takie zabezpieczenia na urządzeniach. No, nie ukrywam, mogłam te pytanie bardziej sprecyzować, np. zadając pytanie „na jakich urządzeniach ma blokadę?” Cieszę się jednak, że sporo rodziców jest świadomych, by dzieci jednak nie miały dostępu do wszystkiego w ich wieku.
Dzieci w sieci
Ankieta pt. „Dzieci a urządzenia mobilne i Internet” miała więcej pytań, ale pozwólcie, że analizę tych pytań pozostawię na inny czas. Zwłaszcza, że niektóre odpowiedzi idealnie będą pasować do moich następnych artykułów. Dzisiejszy tekst jest pierwszym, który zapoczątkował tę serię. Będą pojawiać się cyklicznie, w pierwszą sobotę każdego miesiąca. Tak by czasem odejść od zabaw dla dzieci i zająć się również ważnymi tematami. Mam nadzieję, że zainteresowałam Cię i wpadniesz do mnie częściej.
Podsumowanie ankiety
Dzięki ankiecie zobaczyłam, jak nasze dzieci wypadają na tle dzieci ankietowanych rodziców. Nie wiem, czy jest to powód do radości, że idealnie wpasowują się w te statystyki, czy jest to powód by zacząć ich kierować trochę inaczej. W sumie każdy musi sam sobie na to pytanie odpowiedzieć. Zrobiłam tę ankietę, by mieć mały podgląd jak jest u innych rodzin. Nie lubię statystyk, ale zrobiłam. Nie możesz jednak w pełni brać tych statystyk do siebie, jest to bardzo mała grupa, patrząc na skalę całej Polski. Gdyby tak wszystkich rodziców przepytać, to byśmy mieli szerszy obraz. Widać jednak po moich wynikach jak wiele dzieci już od maleńkości ma dostęp do urządzeń elektronicznych, zwłaszcza do telefonów.
My to bawiliśmy się na podwórku, nie było komputerów!
Technologia zawsze dawała skrajne uczucia, gdy wchodziła w miejsca nam bliskie. Osoby, które nagle musiały przestawić się w pracy z ręcznego pisania, rysowania, spotkały się z ogromnym przełomem i emocjami, gdy nagle musiały przeskoczyć na maszyny do pisania, pierwsze telefony, komputery, tablety. Pamiętam, gdy dostałam swój pierwszy telefon od siostry, to był czas dopiero na studiach. Skakałam z radości. Jak również swój pierwszy komputer, również za czasów studenckich. Nocki nieprzespane.
My, znaczy ja i mój mąż, jako dzieci, nie byliśmy wychowywani na elektronice. Naszymi głównymi zabawkami były patyki, kamienie, piasek, woda, drzewa, trawa… wychowywani na podwórku. Oczywiście nie wykluczam, że teraz dzieci nie bawią się na dworze/placu, ale jednak spędzają ten czas inaczej. Czasy się zmieniły, technologia każdego dopadnie. Ale czy dla naszych dzieci to nie jest jeszcze za wcześnie? Czy ich emocje i kręgosłupy to wytrzymają?
Na blogu tym znajdziesz również opowiadania do odsłuchania, a także inspiracje do kreatywnych zabaw z dziećmi, do których serdecznie zapraszamy.
Bądźcie z nami.
znajdziesz nas jeszcze tutaj
Facebook | Instagram | You Tube
oraz na naszym drugim blogu www.naszadrogado.pl