Bezpieczeństwo dziecka w sieci. Dzień Bezpiecznego Internetu.
Dziś miał pojawić się tutaj tekst na temat budowania wizerunku dziecka w Internecie, ale co się odwlecze, to nie uciecze. Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu przygotowałam kilka porad, odnośnie bezpieczeństwa dziecka w sieci. Jeśli Ci się spodoba, spokojnie możesz to udostępnić innym, polecając moją stronę. Miło mi będzie jeśli zostawisz pod tekstem swój komentarz.
Bezpieczeństwo dziecka w sieci
W górnym menu znajdziesz zakładkę Dzieci w sieci. W każdą pierwszą sobotę miesiąca poruszam tam ciekawe tematy związane z dziećmi. Wiesz takie tematy aktualne, na czasie, głównie o działaniach dzieci w Internecie. Poruszyłam już tam takie tematy jak:
- moje dziecko chce zostać YouTuberem,
- moje dziecko chce telefon,
- dzieci a urządzenie mobilne i Internet (wyniki mojej ankiety)
Z doświadczenia wiem, że małe dzieci bardzo wcześnie sięgają po urządzenia z dostępem do Internetu. Niestety winowajcą jesteśmy my dorośli, którzy jako młodzi ludzie wskoczyli do pędzącego pociągu do cyfryzacji. Z ankiety, którą przeprowadziłam, dowiedziałam się, że dzieci w wieku od 3 do 7 lat korzystają najczęściej z telefonów rodzica, z podłączeniem do Internetu. Na drugim miejscu jest tablet. Jeśli chodzi o dzieci w wieku od 7 do 10 lat to (według ankiety) najczęściej korzystają z osobistego telefonu, również z podłączeniem do Internetu. Na drugim miejscu jest laptop, na trzecim tablet. Jak widać jest podstawa, by zadbać o bezpieczne korzystanie z Internetu.
Co możesz zrobić, aby dziecko mogło bezpiecznie korzystać z Internetu:
- Jeśli dziecko ma dostęp do kanałów You Tube, Instagram, Tik Tok, … Miej nadzór nad tym co ogląda i udostępnia, po co wszyscy mają wiedzieć co się u Was dzieje, gdzie mieszkacie. Naucz dziecko również jak postępować z negatywnymi komentarzami, tzw. hejtem. Porozmawiaj z nim również na tematy związane z uwodzeniem przez Internet.
- Jeśli dziecko ma swój telefon, nie instaluj na nim swojego konta gmail, stwórz nowe. Niestety smartfony często wymuszają, by instalować konto gmail na telefonie. Dziecko mając dostęp do Twoich danych, może nieźle w nich nabroić.
- Pamiętaj o aktualizacjach wbudowanego oprogramowania systemu na danym sprzęcie. Niestety niektóre aktualizacje są felerne, również na nie uważaj.
- Pamiętaj o zastosowaniu antywirusa na danym sprzęcie. Niektóre oprogramowania nie potrzebują dodatkowej ochrony, najlepiej sprawdzić to przed zainstalowaniem.
- Nie pozwalaj instalować dziecku (jak i sam na to uważaj) programów z nieznanego źródła.
- Stosuj hasła dostępu do sieci domowej.
- Uczul dziecko przed klikaniem „gdziekolwiek” na stronach internetowych, aplikacjach – przecież małe dzieci nie potrafią czytać.
- Uczul dziecko przed klikaniem w dziwne reklamy – czasem towarzyszące reklamy mogą przekierować na zawirusowaną stronę.
- Chroń dziecko przed niedozwolonymi dla wieku zdjęciami, filmami – nie mówię tu tylko o pornografii, ale również o materiałach, gdzie pokazana jest brutalność.
- Zastanów się nad zainstalowaniem oprogramowania do kontroli rodzicielskiej – jest taka możliwość np. na telefonach komórkowych dziecka, gdzie ze względu na jego wiek ma ograniczony dostęp do niektórych aplikacji, można również ustawić limit na konkretną aplikację, sprawdzić czas użytkowania, sprawdzić lokalizację.
- Wskaż dziecku treści w Internecie które są w porządku, a jakich nie powinno się udostępniać w sieci – kolega na udostępnionym w sieci w filmie niekoniecznie może by z tego powodu zadowolony. Chroń swój i innych wizerunek.
- Pamiętaj, że Internet (gry, filmy, bajki, itd.) może uzależnić – jeśli zauważysz rozdrażnienie i złość u dziecka, przyjrzyj się czy Internet nie jest tego przyczyną.
Rodzicu, przy okazji chroń swoje konta społecznościowe i online pieniądze przed dzieckiem. Nie udostępniaj dziecku urządzeń, na których masz przypisane konta do kanałów social media, emaili, a także gdzie masz przypisaną kartę płatniczą – chroń swoje dane.
Mam nadzieję, że przydadzą Ci się te rady i będziesz czujny przy korzystaniu dziecka z Internetu.
* * *
Na blogu tym znajdziesz również opowiadania do odsłuchania, a także inspiracje do kreatywnych zabaw z dziećmi, do których serdecznie zapraszamy. W każdą pierwszą sobotę miesiąca udostępniam w zakładce “Dzieci w sieci” ważne tematy również związane z dziećmi.
Bądź z nami.
znajdziesz nas jeszcze tutaj
Facebook | Instagram | You Tube
oraz na naszym drugim blogu www.naszadrogado.pl