moje dziecko chce zostać youtuberem

Moje dziecko chce zostać YouTuberem

Dzieci w sieci

„Mamo, chcę zostać You Tuberem!” O mamo, moje dziecko chce zostać YouTuberem! I co teraz? Zanim zgodzisz się lub nie, na działania dziecka na You Tube, musisz dowiedzieć się kilku ważnych rzeczy. Zapraszam również na wywiad z młodą rudzianką Sabinką z kanału „Świat według Sabinki”. Poruszamy dość ciekawe tematy, związane między innymi z radzeniem sobie z hejtem w sieci.

 

dzieci w internecie

 

Moje dziecko chce zostać YouTuberem! Co warto wiedzieć, przed założeniem dziecku kanału na You Tube?

 

„Mamo chcę zostać YouTuberem!” Gdy dziecko przekazuje Ci takie informacje, to nie czas na żarty i wyśmiewanie. To informacja dla rodzica, że dziecko chce robić coś więcej. No ewentualnie może być to zafascynowanie jakimś YouTuberem.

Według prawa na You Tube dziecko do pewnego wieku nie może w pełni korzystać z You Tube. Dzięki tym działaniom, dziecko jest chronione przed nieodpowiednimi treściami, jak i pewnie przed samym sobą. Pełny dostęp małego dziecka do swojego kanału You Tube może skończyć się problemami… Dziecko, przez swoją niewiedzę, mogłoby udostępniać na kanale materiały naruszające prawa autorskie. Ponadto może udostępniać niedozwolone materiały czy prywatne rodzinne sprawy, które niekoniecznie chcielibyśmy poruszać na forum publicznym. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na założenie kanału dla dziecka, warto mieć nad nim kontrolę. 

Rozpoczynając działania na You Tube warto zaznajomić się z nim. Wszelkie samouczki i podpowiedzi znajdziecie na stronie You Tuba.

Jeśli myślicie mocno o działaniach na You Tube, warto rozwijać się również w kwestiach social media. Dzięki temu poznacie pewne kruczki dotyczące publikacji materiałów w sieci. Poza tym w dzisiejszych czasach jest to wszystko ze sobą powiązane, by zbudować społeczność, pozyskać, ale i ją utrzymać. 

 

moje dziecko chce zostać youtuberem

Co publikować na kanale na You Tube?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Zastanów się a co lubisz oglądać na You Tube, co lubią oglądać Twoi znajomi, otaczający Cię ludzie? Wiek również ma tutaj znaczenie. Ludzie lubią oglądać różne rzeczy: śmieszne filmiki, przepełnione skrajnymi emocjami, jak ktoś gra w grę, ale i tutoriale (jak coś zrobić?). Duży zainteresowaniem cieszą się również filmy motywacyjne, bajki dla dzieci, zwiastuny filmów, teledyski, filmy z podróży z pięknymi ujęciami, porady… Zastanówcie się czy chcecie mieć klikalne filmy za wariactwo w sieci czy za wartościowe materiały? Tak naprawdę to zależy od Was co będzie publikowane. Starajcie się by tematyka była interesująca. Przed założeniem kanału na You Tube zastanówcie się do kogo chcecie dotrzeć tymi filmami (określcie grupę docelową na przyszłość). A jeśli po prostu nie wiecie od czego zacząć, ale bardzo chcecie, to może warto na początek zaznajomić się ze sprzętem. Niech Twoje dziecko „pobawi się” w YouTubera! Zróbcie pierwsze próby na kamerze, mówienie do kamerki, montowanie filmów. Nie warto czasem wszystkiego od razu publikować. Warto to również wytłumaczyć dziecku. Od czegoś trzeba zacząć.

 

Im częściej spędzacie czas przy tworzeniu treści (filmów, materiałów na kanały social media), tym stajecie się lepsi w tym co robicie — ulepszanie filmów zawsze wymaga nabycia nowych umiejętności.

 

Jedni budują strategię do przodu na działania w sieci, inni idą na żywioł. Jedni od razu robią jakościowo dobre filmy, inni z czasem tę jakość poprawiają. Po długich latach obserwacji działań ludzi internetu, nie wszystkim się udaje tak jakby chcieli. Z tym również trzeba się liczyć. Dlatego, jeśli chcecie iść w działania w sieci, przygotujcie się na wzloty i upadki. Przygotuj dziecko również na złe komentarze, brak lajków czy pojawiające się łapki w dół. Co do komentarzy na You Tube to jest fajna opcja moderacji komentarzy, więc spokojnie można nimi zarządzać. Naucz również dziecko odróżniać hejt od konstruktywnej krytyki. Tak wiem, że ludzie ogólnie mają z krytyką problem, niezależnie od wieku, jednak warto nad niektórymi negatywnymi komentarzami dłużej posiedzieć i przemyśleć.

Niestety, ale czasem i dobrze, niestosowne filmy oglądający mogą „zgłaszać”. W związku z tym możecie się liczyć z tym, że nagle Wasz film straci się z You Tuba. Jeśli według Ciebie nie było tam nic niestosownego to można się odwoływać. Niestety czasem jest to walka z wiatrakami, nie zawsze się kończy to pozytywnie. Dlatego, jeśli chcesz traktować kanał na You Tube jako dysk, na którym wrzucasz swoje filmy, nie polecam. Warto zostawiać na odrębnych dyskach oryginały tych plików.

Na temat działań w sieci mogłabym pisać i pisać, ale pozwól, że rozdzielę to na kilka wpisów 😉 A tymczasem zapraszam do przeczytania wywiadu z Sabinką z kanału „Świat według Sabinki”.

 

Wywiad z Sabinką – Świat według Sabinki

 

moje dziecko chce zostać youtuberem

 

„Świat według Sabinki” – sama nazwa wskazuje, że jest to kanał dziewczynki o imieniu Sabinka, która przedstawia w dosyć ciekawy sposób otaczający ją świat, ciekawe projekty, ciekawych ludzi.

Sabinka jest z Rudy Śląskiej, tak jak my, dlatego było mi blisko, by z nią porozmawiać (choć online) o działaniach na You Tube.

Poniżej zamieszczam film „Prawdziwa historia koronawirusa covid-19”, by można było zapoznać się z kanałem Świat według Sabinki:

Jeśli chcesz przejść do kanału Sabinki, zapraszam – tutaj

Widać, że Sabinka ma już spore doświadczenie: kanał na You Tube działa od 6 maja 2016 roku i ma na dzień dzisiejszy ponad 731 tysięcy wyświetleń i ponad 5 tys. subskrybentów. Wow, gratuluję Sabinko!

 

Aneta Jokisz: Sabinko, dlaczego chciałaś zostać YouTuberką?

Sabinka: Od kiedy pamiętam Tata pokazywał mi i bratu ciekawe filmy na YouTube. Zachęcał też abyśmy coś razem robili. Tak pojawił się pomysł, aby nakręcać filmiki. Podobało mi się jak inni YouTuberzy to robią.

AJ: Ile miałaś lat, gdy rozpoczęłaś przygodę z You Tubem?

Sabinka: Przygodę z YouTube zaczęłam, gdy miałam sześć lat, ale na moim kanale Świat według Sabinki są też filmiki z wcześniejszego okresu mojego życia. Do dzisiaj się z nich śmiejemy i wspominamy jak było kiedyś fajnie.

AJ: You Tube ma obostrzenia odnośnie działań dziecka, kto Ci pomaga przy tworzeniu kanału?

Sabinka: Mózgiem operacji YouTube jest Tata. To on sugeruje tematy filmów i piosenek. Tata montuje też filmy a ja mu zaczynam pomagać. Obostrzenia nie są fajne i często zdarza się, że ktoś nasz kanał zgłasza, bo ludziom wydaje się, że kanał tworzę sama. Kanał tworzy cała rodzina Ja, Brat, Mama i Tata.

 

Świat według Sabinki

 

AJ: Oprócz kanału na You Tube posiadasz również konto na Instagramie i na Facebooku, rozumiem, że tam również rodzina Ci pomaga?

Sabinka: Przy prowadzeniu Instagrama i Facebooka także pomagają mi rodzice. Są to takie miejsca, gdzie można promować to co się robi na YoouTube i ogólnie pisać o tym co się ciekawego robi, a w moim życiu jest tego sporo.

AJ: Czy dostajesz czasem negatywne komentarze? Jak sobie z tym radzisz, przejmujesz się nimi? 

Sabinka: Czasem się zdarza, że dostaję negatywne komentarze, ale ja jestem na to odporna i się tym nie przejmuję, a potem Tata robi z hejterami porządek. Często śmiejemy się z tych komentarzy na live. Jest nawet taki film, w którym sami śmiejemy się z tego jak kiedyś mówiłam „brokat”. Wypowiadałam to „bjokat”, a ludzie śmiali się w komentarzach, że mówię niewyraźnie.

AJ: Jak dużo pracy należy włożyć w byciu na You Tube?

Sabinka: Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że prowadzenie kanału to bardzo dużo pracy i wyrzeczeń. Jest to też dobra zabawa. Jak mówi Tata, zamiast siedzieć przed telewizorem i oglądać kiepskich, lepiej robić coś sensownego. Kiedy celem jest pokazanie o tym filmu, wtedy od razu bardziej się chce. Ta praca to czasem nagrywanie w różnych miejscach o różnych porach. Ale zawsze jest to dobra zabawa. Poza You Tubem mam też sporo innej pracy, bo jeżdżę na zajęcia do Warszawy, biorę udział w castingach i dubbinguję.

 

Bardzo dziękuję samej Sabince, jak i jej rodzinie, za współpracę przy przygotowaniach do tego wywiadu. Życzę masę odsłon, a wierzę, że tak się stanie, przy tak angażujących działaniach w sieci i przy takim wsparciu. 

Zapraszam tutaj do obserwowania działań Sabinki.

 

Świat według Sabinki

 

Muszę przy okazji się pochwalić, po długim namyśle i tentegowania, nasz starszy syn również rozpoczął swoje działania na You Tube w postaci własnego kanału. Od ponad roku nas o to prosił. Zatem również i na jego kanał zapraszamy – tutaj

Rozpoczęcie jakichkolwiek działań dziecka w internecie to rozpoczęcie budowania wizerunku dziecka w sieci – czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym? Możesz przeczytać o tym >tutaj<

* * *

Na blogu tym znajdziesz również opowiadania do odsłuchania, a także inspiracje do kreatywnych zabaw z dziećmi, do których serdecznie zapraszamy.

Bądźcie z nami.

znajdziesz nas jeszcze tutaj

Facebook   |  Instagram  |  You Tube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *