Moje dziecko chce telefon. Czy Ty też zastanawiasz się kiedy jest najlepszy moment, najlepszy wiek, by dać dziecku telefon? Rozmawiałam z rodzicami na ten temat, na to wychodzi, że prędzej czy później ten problem dopadnie rodzica.
Za moich czasów to (brzmię jak moi rodzice) nie było telefonów. Mało kto miał nawet telefon stacjonarny. Swój pierwszy telefon komórkowy miałam za czasów studenckich, wtedy to już zaczęłam sobie dorabiać, by mieć również na swoje wydatki. Teraz jest inaczej, dzieci szybko sięgają po telefony, bo praktycznie każdy rodzic go ma. Widzą jak rodzice rozmawiają przez niego, oglądają śmieszne filmiki, przeglądają internet, kręcą filmiki, robią zdjęcia, podróżują z telefonem, chodzą po mieszkaniu również z nim. Nie ma co się dziwić, że i dziecko chce mieć dostęp do naszego telefonu. A gdy przychodzi do nas z zapytaniem „mamo, czy mogę mieć swój telefon?” zastanawiamy się, czy to oby nie za wcześnie!?
Pierwszy telefon dziecka
Długo chodził za mną starszy syn (lat 7) i męczył mnie o własny telefon. Widzi jak działamy na blogach i na You Tube, chciał również się tego wszystkiego nauczyć robić. Po rodzinnej burzy mózgów, zdecydowaliśmy, że jeśli uzbiera pieniądze na swój telefon, taki jakby chciał, to pomożemy mu go kupić. Były jednak dwa warunki. Jeden z nich, to nauczymy go jego obsługi. A drugi warunek, że nie będzie mógł „na nim siedzieć” całymi dniami. Zgodził się. Uzbierał pieniądze, kupiliśmy za nie telefon o jakim marzył i od kilku dobrych miesięcy uczymy się wzajemnie emocji z nim związanych.
7 lat, czy to nie za wcześnie? Oczywiście, że tak. Jednak wiemy, że prędzej czy później ten temat, by się pojawił w naszym domu przez nasze działania w sieci. Dzieci w jego klasie, część ma już telefony. Lekcje w czasach covid prowadzone są głównie przez internet. Po lekcjach dzieci wtedy często ze sobą rozmawiają, nie zawsze na laptopie. Dzięki niemu ma również kontakt z resztą rodziny. A i my dzięki niemu mamy możliwość czasem się z nim skontaktować, kiedy nie ma go przy nas.
Jego młodszy brat, jeszcze przedszkolak, wiek 5 lat, nie posiada jeszcze telefonu. Przyjdzie na to czas, zależnie od jego rozwoju emocjonalnego.
Z jakich urządzeń małe dzieci najczęściej korzystają?
Według mojej ankiety, którą przeprowadziłam jakiś czas temu (zajrzyj tutaj) okazuje się, że już małe dzieci mają dostęp do telefonów i najczęściej są to telefony rodziców.
z jakich urządzeń najczęściej korzystają dzieci w wieku od 3 do 7 lat?
z jakich urządzeń najczęściej korzystają dzieci w wieku od 7 do 10 lat?
Jak widać na powyższych wykresach dzieci, w wieku od 3 do 7 lat najczęściej korzystają (40%) z telefonów rodziców z dostępem do internetu. 7% dzieci już ma w tym wieku osobisty telefon. Ale aż w sumie 53% dzieci ankietowanych korzysta z telefonów (z dostępem i bez dostępu do internetu). Natomiast widać znaczną różnicę wśród dzieci starszych, tutaj sporo już dzieci korzysta z własnych telefonów (23%).
W ankiecie uzyskałam 1040 odpowiedzi, stąd te dane. Wiadomo, dane pewnie by się różniły, gdyby było więcej odpowiedzi, ale już widać jak wiele dzieci z nich korzysta w młodym wieku.
Co najczęściej robią dzieci na telefonach?
Bardzo mnie ciekawiło, co robią dzieci na telefonach, więc zapytałam rodziców, których dzieci korzystają z telefonów. Spójrz na wyniki, co robią najczęściej dzieci w wieku od 3 do 10 lat na telefonach:
Jak widać na powyższym wykresie, dzieci w tym wieku najczęściej oglądają filmiki na You Tube (23%). Często również grają w gry na telefonach (18%). Robią w nim również zdjęcia (14%), słuchają na nim muzyki (9%).
W dzisiejszych czasach telefony zastępują aparaty fotograficzne, kamery, komputery. Można na nich zrobić bardzo wiele, dlatego dzieci z chęcią po nie sięgają. Z resztą nie tylko dzieci, wszyscy, w każdym wieku.
Kiedy dać dziecku pierwszy telefon?
Jeśli dajesz dziecku swój telefon, bez Twojego nadzoru, to pamiętaj, że dziecko może wejść na niedozwolone dla wieku dziecka strony czy aplikacje. Poza tym, jeśli masz przypisaną kartę płatniczą do konta, to pamiętaj, że dziecko może zrobić na Twoje konto zakupy czy subskrypcje. Możesz się zdziwić pewnego dnia, że uciekają Ci pieniądze z konta.
Jeśli dziecko korzysta z własnego telefonu, można sobie (rodzicowi) i dziecku zamontować aplikacje, np. Family Link, dzięki której masz nadzór nad telefonem dziecka i aplikacjami z których korzysta. Ponadto możesz ustawić limit czasowy korzystania z tych aplikacji, więc bez strachu, że dziecko za długo siedzi przy telefonie. Aplikacja ta, zależnie od wieku, blokuje niektóre aplikacje dzieciom, np. małe dzieci nie będą mogły korzystać z aplikacji You Tube, jedynie z You Tube Kids. Niestety na You Tube Kids czasem są i takie filmy, które moim zdaniem, tam nie powinny się znaleźć.
Niestety telefony uzależniają, tak jak gry. Jeśli my nie będziemy naszych dzieci nadzorować, to szybko mogą się od nich uzależnić. Dzieci mogą stać się bardziej nerwowe, płaczliwe, mogą być dla bliskich nieprzyjemni, ciągle mówią o telefonie lub grach, które znajdują się na nich. Już nie mówiąc o konsekwencjach na przyszłość, tj. skrzywienie kręgosłupa, bólu głowy (może się zdarzyć), problemy z oczami. Dlatego warto mieć nad tym pieczę, by nie przedawkować użytkowanie. My rodzice, my dorośli, sami często mamy z tym problem. Dlatego czasem warto usiąść i na spokojnie to przemyśleć.
Kiedy dać dziecku pierwszy telefon? Szczerze!? Nie wiem, kiedy jest najlepszy na to czas, ale warto mieć na uwadze skutki uboczne korzystania z niego i przeciwdziałanie nim.
* * *
Daj znać co sądzisz na temat dzieci i telefonów, co o tym myślisz?
* * *
Na blogu tym znajdziesz również opowiadania do odsłuchania, a także inspiracje do kreatywnych zabaw z dziećmi, do których serdecznie zapraszamy.
Bądźcie z nami.
znajdziesz nas jeszcze tutaj
Facebook | Instagram | You Tube
oraz na naszym drugim blogu www.naszadrogado.pl