pomysły na zabawy dla dzieci na powietrzu

Pomysły na zabawy dla dzieci na powietrzu

Pomysły na zabawy dla dzieci

 

Pomysły na zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym na powietrzu. Wiosną, latem i jesienią dzieci częściej przebywają na powietrzu, dlatego warto przygotować dla nich atrakcyjne formy zabawy. Najlepiej sprawdzają się takie zabawy, które pozwolą dzieciom spędzać czas na świeżym powietrzu w ciekawy i kreatywny sposób. Zabawy na powietrzu to nie tylko świetna okazja do spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale także rozwijania zdolności motorycznych, jak i społecznych. Poniżej przedstawię kilka pomysłów na zabawy dla dzieci na powietrzu, które pomogą w ich rozwoju.

 

Zabawy dla dzieci na powietrzu

 

Pomysły zabawy dla dzieci na powietrzu

 

1. Układanie torów wyścigowych z przeszkodami – ta zabawa polega na tworzeniu torów wyścigowych np. z patyków lub innych dostępnych przedmiotów, a następnie biegnięciu przez nie (oczywiście nie nadeptując ich). To świetny sposób na rozwijanie kreatywności oraz zdolności manualnych i motorycznych, a także rywalizacji. Oczywiście zawody w bieganiu bez przeszkód to również świetna zabawa.

2. Gra w berka – to klasyczna zabawa, w której jedno z dzieci jest „berkiem”, a pozostałe próbują przed nim uciekać. Osoba złapana otrzymuje za karę „berka” i łapie kolejną przekazując go dalej. Zabawa ta wymaga jedynie otwartej przestrzeni i może być dostosowana do wieku dzieci.

 

Pomysły na zabawy dla dzieci na powietrzu z przeszkodami

 

3. Zabawa z balonami – to kreatywna zabawa, która pozwala dzieciom na rozwijanie zmysłu równowagi i koordynacji ruchomej. Można zorganizować zawody,w  których dzieci próbują utrzymać balon w powietrzu za pomocą rąk, nóg czy głowy.

4. Zabawa „w chowanego” – to kolejna klasyczna zabawa, w której jedno dziecko musi szukać pozostałych. Można określić konkretną przestrzeń, w której dzieci mogą się ukrywać.

5. Wodne zabawy – to zabawy, które są szczególnie przyjemne w bardzo ciepłe dni, np. bitwy wodne, poślizgi na śliskiej długiej folii, puszczanie statków w misce, bieganie przez zraszacze, rzeźbienie w mokrym piasku, itp.

 

Zabawy dla dzieci na powietrzu

 

6. Gry z frisbee – to zabawa, która wymaga umiejętności rzucania i łapania frisbee. Można rzucać nim do celu, czy przekazywać między uczestnikami.

7. Gra w piłkę nożną, koszykówkę, zbijaka – to najpopularniejsze zabawy na świeżym powietrzu.

8. Malowanie farbami na podwórku – malowanie obrazów farbami na kartce czy na sztaludze to zabawa, która pozwoli dzieciom wykazać się kreatywnością i fantazją.

 

Pomysły na zabawy dla dzieci na powietrzu - malowanie obrazów

 

9. Odkrywanie przyrody – zabawy związane z odkrywaniem przyrody to świetny sposób na spędzenie czasu na powietrzu i naukę jednocześnie. Przykładowe zabawy to szukanie „skarbów” leśnych, obserwowanie przyrody, a także sadzenie roślin oraz pielęgnowanie ogródka. Wędrówki po lesie to przykładowa świetna okazja do ćwiczenia wytrzymałości fizycznej i koordynacji ruchowej. Zbieranie roślin do zielnika to również świetna zabawa (przejdź do instrukcji jak zrobić zielnik lub obraz z roślin).

 

Pomysły na zabawy dla dzieci na powietrzu - ogródek rośliny

 

10. Malowanie kredą na chodniku – dzieci tworzą kolorowe rysunki, wzory i napisy a jednocześnie rozwijają swoja kreatywność i wyobraźnię.

11. Przeciąganie liny

12. Budowanie i puszczanie latawców

13. Rozkładanie w terenie malowanych kamieni (o tym możesz poczytaj > tutaj)

 

akcja kamyczki

 

Zabawy na powietrzu to świetny sposób na spędzenie czasu z dziećmi. Wymagają one niewielkiego nakładu środków i mogą być dostosowane do różnych poziomów umiejętności i zainteresowań dzieci. Przy organizacji zabaw warto pamiętać o bezpieczeństwie i zwrócić uwagę na odpowiednią przestrzeń oraz dostosowanie aktywności do wieku uczestników.

 

Na blogu tym znajdziesz również opowiadania do odsłuchania, a także inspiracje do kreatywnych zabaw z dziećmi, do których serdecznie zapraszamy.

Bądźcie z nami.

Facebook   |  Instagram  |  You Tube | Tik Tok | Podcasty 

oraz na naszym drugim blogu  www.naszadrogado.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *